Yerinde Koltuk Yıkama

 

Artık kirlenen koltukların temizlenmesi veya yıkanması eskisi kadar zahmet verici bir iş değildir. Eskiden koltuklar kapı önlerinde ev hanımlarının kendileri tarafından yıkanmaktaydı. Bu çok zahmetli bir iştir. Hem de koltukların yeterince temizlenememesi, mikroplardan arınmaması ve uzun kuruma süreleri ev hanımlarının en büyük kâbusuydu. Günümüzde oluşan kentleşme nedeniyle özellikle çalışan bayanlar Yerinde Koltuk Yıkama yöntemini tercih etmektedir.

yerinde koltuk yıkama

Koltuk Temizliğinde Önemli Nokta

          Yerinde Koltuk Yıkama işlemi; koltukların kumaşlarının ve renklerinin zarar görmemesi için uzman kişiler veya firmalar tarafından yapılmalıdır. Koltuk yıkama yapılmadan önce koltuk üzerindeki toz veya gözle görülür kirler elektrikli süpürge yardımıyla süpürülerek alınmalıdır.

Koltuklar yıkanırken ıslanacağından bu kir veya tozların daha derinlere nüfuz etmesinin önüne geçilmiş olunur. Daha sonra koltuk yüzeyine leke veya kirleri yumuşatmak amacıyla deterjan uygulanır. Bu işlem koltuğun her yanı kaplanana kadar uygulanır. Yumuşak tüylü fırçalar yardımıyla koltuğa sürülen deterjan iyice köpürtülür ve köpük koltuğun her bir noktasına yayılır.

Koltuk Yıkama Bizim İşimiz

Ardından son teknoloji makinalar sayesinde koltuk üzerindeki köpükler ve ıslaklık giderilene kadar yıkama işlemi yapılır. Yıkama işleminin ardından emiş gücü yüksek vakumlu makinalarla koltuk yüzeyine su verilip aynı anda su geri çekilerek durulama işlemi yapılır. Temizlenen koltuklar bir süre bekletilerek yüzeyindeki nemin tamamen kuruması gerekmektedir.

İstanbul Yerinde Koltuk Yıkama Hizmetleri

Tabii ki bu iş yapılırken de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Yerinde Koltuk Yıkama işlemi yapılırken koltukların veya kumaşlarının yanlış hareketler sonucu zarar görmesi engellenmelidir. En önemli nokta ise kullanılan deterjanların kimyasal açıdan insan sağlığına zararlı olmaması gerekmektedir.

 

Zorlu lekeler için kullanılan bazı ekstra karışımlar astım veya bronşit hastaları için tehdit oluşturmaktadır. Küçük çocuk bulunan evler için kullanılan deterjanlar antibakteriyel ve anti-alerjik olmalıdır. Yerinde Koltuk Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra ev yeterli süre havalandırılmalıdır.